There is a noodle stall at the entrance of our community. I often buy vegetables and pass by. Sometimes when I see that the landlady is not busy, I will chat with the landlady.
Because we have two kindergartens, one primary school, two communities, and one village in the city, there are still many people who eat breakfast outside in the morning.
When I went to school in the morning, the landlady was very busy. Sometimes her husband or her son comes to help.
I often look at how many eggs she uses a day
Because her intestines powder, one portion of intestines powder, one egg, if not, chopped ham sausage.
I often see her use two or three boards of eggs.
If you use two plates of eggs, that is 60 portions of sausage powder, and one portion is 120 yuan according to the net profit of 2 yuan, without the addition of ham sausage, I see that two plates of eggs are the least. Sometimes I see more than two plates.
You should be able to earn 200 yuan a day.
She is lucky.
Her stall is on the roadside of a building in a village in the city. At first, she set up her stall there. The owner of the building charged her 100 yuan a month.
Now a stall of 100 yuan a month is very cost-effective. So her income should be 200 yuan per day.
I don’t know if there are any more expensive stalls.
Original article,If reprinted, please indicate the source:https://www.todaynews.cc/news/vYMRDml.html